Fałszywe zwolnienia lekarskie, a pomoc prywatnego detektywa FAŁSZYWE ZWOLNIENIA LEKARSKIE, A POMOC PRYWATNEGO DETEKTYWA

Fałszywe zwolnienia lekarskie, a pomoc prywatnego detektywa

Obawiasz się, że Twoi pracownicy są nieuczciwi? Niestety fałszywe zwolnienia lekarskie w Polsce są częstym problemem. Co robić, gdy zatrudniane osoby przebywają na L4, choć wcale nie chorują? Sprawdź, jak udowodnić ich oszustwo. Przydatna może być pomoc prywatnego detektywa.

Nieuzasadnione zwolnienie L4

Przez pierwsze 33 dni nieobecności pracownika pracodawcy ponoszą koszty wypłaty chorobowego. Nie jest to jedyna niedogodność, z jaką wiążą się zwolnienia lekarskie L4. Przedsiębiorca musi szukać zastępstwa dla chorego i ma do dyspozycji mniejsze zasoby kadrowe. Jeżeli pójście na chorobowe jest nieuzasadnione, dodatkowo pojawia się kwestia utraty zaufania do zatrudnianej osoby. Fałszywe L4 to po prostu oszustwo i działanie na szkodę firmy. Niestety jest wiele sposobów, by je uzyskać. Dobrym tego przykładem są teleporady, na których łatwiej symulować objawy choroby, oraz wizyty u psychiatry, gdzie lekarz jest bardziej skłonny zaoferować pacjentowi czas wolny na podreperowanie zdrowia psychicznego.

Jak udowodnić fałszywe zwolnienia?

Nieuzasadnione problemami zdrowotnymi przebywanie na chorobowym jest niezgodne z prawem. Jednostką odpowiedzialną za weryfikację L4 jest ZUS. Zwolnienie lekarskie, które zostało wystawione nieuczciwie, może skutkować utratą pracy i prawa do zasiłku na cały okres nieobecności na swoim stanowisku. Pracodawca nie ma obowiązku utrzymywania pracownika, który symuluje chorobę i działa na szkodę przedsiębiorstwa. Najpierw należy jednak udowodnić oszustwo. Jak to zrobić? Prywatny detektyw w Warszawie często świadczy usługi dotyczące weryfikacji uczciwości pracowników. Są różne sposoby, by sprawdzić, czy zatrudniana osoba rzeczywiście jest chora.

Materiały w mediach społecznościowych

Profile w mediach społecznościowych często ułatwiają weryfikację informacji na czyjś temat. Pracownicy przebywający na L4 muszą pozostać w miejscu swojego zamieszkania, a czas wolny poświęcać na leczenie i rekonwalescencję. Czasami jednak wystarczy zajrzeć na ich konto na Facebooku lub Instagramie, by przekonać się, że wyjechali na zagraniczne wczasy albo podejmują się zupełnie innych aktywności, takich jak przeprowadzenie remontu w domu. Zdjęcia i filmy publikowane w social mediach są wystarczającym dowodem, by zgłosić do ZUS konieczność kontroli chorobowego i wyciągnąć konsekwencje z działania oszusta. Widać na nich, że rzekomy chory tak naprawdę świetnie się bawi i traktuje czas wolny jak pobyt na zwyczajnym urlopie.

Obserwacja detektywistyczna

Kolejnym sposobem na udowodnienie fałszywego zwolnienia jest obserwacja detektywistyczna. Prywatny detektyw może sprawdzić, gdzie aktualnie przebywa pracownik i odpowiednio to udokumentować. Przedsiębiorca otrzyma wyczerpujący raport wskazujący wnioski z obserwowania danej osoby. To działanie zgodne z prawem. Agencje detektywistyczne wykonują usługi ze szczególną ostrożnością i znajomością obowiązujących w Polsce przepisów. Oznacza to, że mogą wykonywać zdjęcia podejrzanych w miejscach publicznych, nie są natomiast upoważnione do wtargnięcia na prywatną posesję bez zezwolenia lub założenia nadajnika GPS.

Wywiad środowiskowy

Warto również przeprowadzić mały wywiad środowiskowy i popytać zatrudnionych specjalistów, co wiedzą na temat choroby swojego kolegi. Nawet jeżeli nikt nie doniesie na nieuczciwość współpracownika, sama niespójność relacji będzie alarmująca. Jednocześnie przedsiębiorca może przekonać się, jak wygląda lojalność jego kadr. Jedną ze specjalizacji detektywów jest weryfikacja pracowników, która wykracza znacznie poza sprawdzanie zwolnień lekarskich. Obserwacja osób pozwala wykryć ewentualne szpiegostwo konkurencji oraz łamanie zasad podpisanej umowy o pracę.

Weryfikacja zwolnień lekarskich

Już wiesz, jak detektyw może udowodnić, że zwolnienie lekarskie jest fałszywe. Wystrzegaj się kosztów wynikających z nieuczciwego L4 i zlecaj kontrole ZUS. Zadbaj o swoją firmę i upewnij się, że Twoi pracownicy są lojalni. Skontaktuj się z nami, a doradzimy w sprawie sposobów zbierania dowodów na nieuczciwość zatrudnianych przez Ciebie osób.

Obserwacja detektywistyczna osób Prywatni detektywi Warszawa KOB GROUP

KOB GROUP Kompleksowa ochrona biznesu, detektywi

Agencja detektywistyczna KOB GROUP
ul. Trakt Lubelski 225 D
04-667 Warszawa
+48 730 730 033
biuro@kobgroup.pl
24h / 7dni