Detektywi Warszawa ›› Jakie cechy posiada dobry detektyw?
Jakie cechy posiada dobry detektyw?
Z pewnością jest to zawód elitarny, a przy tym cieszy się zaufaniem publicznym z racji tego, że prywatny detektyw zajmuje się najbardziej intymną sferą ludzkiej prywatności. Staje się on powiernikiem wielu najskrytszych informacji. Agencja detektywistyczna, w której pracuje, stanowi miejsce, w którym coraz więcej osób szuka profesjonalnego wsparcia. To firma, która pomaga np. znaleźć osoby zaginione, zweryfikować podejrzenia w kwestii zdrady czy przekrętów biznesowych. Aby jednak znaleźć dowody, trzeba być odpowiednio przeszkolonym oraz mieć określone cechy charakteru. Jakie? Dowiesz się z tego artykułu, przeczytaj!
Spis treści
Detektyw — powiernik
Działające od wielu lat w Polsce biura detektywistyczne zajmują się nie tylko łapaniem przestępców, rozwiązywaniem zagadek kryminalnych z przeszłości czy tropieniem sprawców zabójstw. Lwią częścią spraw są te, które wiążą się z niewiernością małżeńską albo prowadzonym biznesem. W ten sposób prywatny detektyw staje się niejako Twoim powiernikiem, a informacje, jakie mu przekazujesz, są właściwie chronione. Bezsprzecznie zaufanie i dyskrecja stanowią podstawę jego pracy, w której kieruje się także odpowiednimi wzorcami moralnymi i etycznymi.
Trochę z psychologa, trochę z obserwatora
Osoby, które przychodzą do agencji detektywistycznej, muszą liczyć się z tym, że udostępniają wiele intymnych czy poufnych informacji. Są to dla nich często trudne sytuacje i kosztują je wiele emocji. Z kolei rolą dobrego prywatnego detektywa jest odpowiednie psychologiczne podejście do nich. Dlatego ważne jest to, aby umiał on nawiązywać relacje i słuchać. Liczy się także ponadprzeciętna spostrzegawczość i dociekliwość. Dzięki tym ostatnim cechom łatwiej będzie mu odkryć istotne dla danej sprawy niuanse oraz dojść do odpowiednich wniosków.
Jednocześnie każda pracująca w firmie detektywistycznej osoba powinna cechować się zdolnością do panowania nad emocjami. Tylko w ten sposób będzie mogła odkryć fakty oraz stworzyć obiektywny obraz sytuacji. Zaginione czy zdradzane osoby, porwania dzieci, znęcanie się nad zwierzętami, szantażowanie innych to tylko niektóre sprawy, które wymagają zachowania zimnej krwi i neutralności.
Otwarty umysł
Zwracanie uwagi nawet na najdrobniejsze szczegóły to kolejna cecha, jaka powinna wyróżniać dobrego prywatnego detektywa. W tym zawodzie liczy się także sztuka logicznego myślenia oraz umiejętność łączenia faktów. Te cechy pozwalają mu na jak najlepsze wykonywanie powierzonych zadań.
Powinien umieć również podjąć ryzyko i odnaleźć się w każdej sytuacji – nawet jeśli z pozoru wygląda na beznadziejną. Przydaje mu się wówczas pomysłowość. Bycie kreatywnym pozwala stworzyć różne plany działania. W tej pracy nie ma miejsca na wykorzystywanie szablonów czy powielanie schematów.
Skuteczny i cierpliwy detektyw
Kolejną cechą, jaką powinien mieć dobry detektyw, jest skuteczność. W praktyce oznacza to często żmudne działania polegające na tym, aby za pomocą różnych metod i dostępnego sprzętu zebrać wiarygodne, zazwyczaj obciążającego kogoś materiały dowodowe. Każda firma detektywistyczna zobowiązana jest do znajomości prawa oraz poruszania się w jego granicach podczas realizacji zleceń. Uzyskane wyniki mają bowiem często decydujący wpływ na rozstrzygnięcie określonej sprawy w sądzie. Prywatny detektyw realizujący czynności śledcze przedstawia swoje ustalenia, a jego zeznania są z reguły kluczowe przy ogłaszaniu wyroku.
Jednak to upór, aby sprawdzić wszelkie poszlaki czy skuteczność w poszukiwaniu świadków przekładają się na rezultaty działania.
Ważną zaletą jest także cierpliwość, która umożliwia przeprowadzanie długich, czasochłonnych i wnikliwych obserwacji. Dzięki niej też dobry detektyw jest w stanie wytrwać w oczekiwaniu na rozwój sytuacji, co często jest trudne do określenia w czasie.
Pasjonat i podróżnik
Zazwyczaj osoby, które zatrudniają biura detektywistyczne, to pasjonaci. Zawód, który wykonują, jest dla nich na tyle intrygujący, że często poświęcają się tej pracy kosztem czasu wolnego, przyjaźni czy chwil spędzanych z najbliższymi. Niejeden prywatny detektyw, angażując się w daną sprawę, potrafi badać ją przez całą dobę, prowadząc obserwację czy analizując zebrane materiały. Obowiązki zawodowe, jakie na co dzień realizuje, dostarczają mu także nierzadko wielkich emocji. Śledzenie kogoś powoduje wzrost adrenaliny i pobudza do działania.
Praca w tym zawodzie wiąże się także z nieustającym podróżowaniem. Każde nowe zlecenie to nie tylko kolejne wyzwanie, ale także konieczność przemieszczania się po kraju czy za granicą różnymi środkami transportu. Do takiego stylu życia również trzeba umieć się przyzwyczaić. Nie zawsze jest czas na odpoczynek czy zajęcie się swoimi sprawami. Rolą dobrego detektywa jest przede wszystkim dostosowanie się do stylu życia, jaki prowadzi jego figurant, czyli osoba, którą sprawdza. Podczas podejmowanych działań – jako prywatny śledczy – powinien być jego cieniem dopóty, dopóki nie skończy obserwacji.
Detektyw — aktor
Przy zdobywaniu cennych dla zleceniodawcy informacji prywatny detektyw musi wcielać się w różne role. Może nie jest zawodowym aktorem, ale pewne jego cechy warto, aby miał, jeśli chce wypaść wiarygodnie. Praca w firmie detektywistycznej pozwala więc na ciągłe dokształcanie i poszerzenie światopoglądu. Dobre przygotowanie do każdej z odgrywanych postaci ułatwia mu osiągnąć zamierzony cel.
Nie mylić z policjantem
W Polsce zawód detektywa odnosi się tylko do prywatnego śledczego. Z kolei w terminologii anglosaskiej tym mianem określa się także funkcjonariusza policji. Mimo to obie specjalizacje są często mylone lub porównywane. Chociaż często tematyka jest podobna, różnią je uprawnienia czy wielokrotnie metody działania. Pierwszy z przedstawicieli tych zawodów pozwoli Ci szybko i przede wszystkim dyskretnie rozwiązać problem. Jednak rolą prywatnego śledczego nie już jest przejmowanie obowiązków organów ścigania. W przeciwieństwie do tych ostatnich detektyw ma zakaz stosowania środków technicznych i czynności operacyjno-rozpoznawczych, które są dla nich zastrzeżone. Dlatego podczas realizacji zleceń musi być bardziej kreatywny i szukać alternatywnych rozwiązań.
W przypadku spraw karnych biura detektywistyczne są zobowiązane do dzielenia się pozyskanymi informacjami ze służbami. Gdy jednak podejmują się pomocy w postępowaniach o charakterze cywilnym, ich praca objęta jest tajemnicą zawodową.
Ponadto nierzadko detektyw pomaga osobom w trudnej sytuacji rodzinnej lub wkracza do akcji wtedy, kiedy organy państwowe zawodzą.
Czy każdy może zostać prywatnym detektywem?
Wiele osób, które decyduje się na to, aby zatrudnić się w biurze detektywistycznym, ma wrodzone predyspozycje psychiczne i fizyczne do takiej pracy. Są to więc nie tylko zdolności interpersonalne, ale i aktorskie. Choć wykonywanie zawodu prywatnego detektywa nie przypomina tego, co można zobaczyć w filmie sensacyjnym czy serialu paradokumentalnym, to jednak niesie za sobą wiele ciekawych doświadczeń. Z racji tego, że wsłuchiwanie się w otoczenie i zbieranie materiałów z niego jest bardzo wyczerpującą pracą, często detektywi pracują w parach.
Jeśli marzysz o tym zawodzie lub szukasz specjalisty, który ma Ci pomóc, zwróć uwagę na opisane tu cechy!