- Detektywi Warszawa ››
- Praca detektywa w rzeczywistości a w telewizji – czym się różni?
Praca detektywa w rzeczywistości a w telewizji – czym się różni?
Filmy i seriale kryminalne, w których głównym bohaterem jest prywatny detektyw, cieszą się ogromną popularnością. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że właśnie dzięki nim wiele osób marzy, by otworzyć własną agencję detektywistyczną. Tak naprawdę jednak filmowe przygody detektywów rzadko przypominają rzeczywistość. Dowiedz się, na czym polega ich praca i czym różni się od tej prezentowanej w telewizji.
Spis treści
Jak przedstawiana jest praca detektywa w telewizji?
Pokazywana w telewizyjnych produkcjach praca detektywów wydaje się niezwykle pasjonująca. Zazwyczaj filmowi bohaterowie tropią różnych przestępców, rozwiązują skomplikowane zagadki kryminalne, zakładają podsłuchy i supernowoczesne urządzenia rejestrujące, a nierzadko uczestniczą również w szalonych pościgach i strzelaninach.
Taki obraz detektywa, wyposażonego w broń, szybki samochód i innowacyjny sprzęt, tworzony jest przede wszystkim przez kinematografię amerykańską. W polskich serialach biura detektywistyczne są na szczęście przedstawiane bardziej zgodnie z rzeczywistością, jednak i w nich nie brakuje koloryzowania. Najlepszym przykładem są sceny pokazujące zakładanie złoczyńcom kajdanek przez pracowników biur, grożenie im bronią, czy podkładanie lokalizatorów GPS osobom podejrzewanym o zdradę małżeńską. Od razu to wyjaśnijmy – tego nie może robić prywatny detektyw w Polsce, ponieważ zabrania mu tego prawo.
Film a rzeczywistość – czym zajmują się prawdziwe biura detektywistyczne?
W Polsce każda legalnie działająca agencja detektywistyczna musi przestrzegać obowiązujących przepisów, a te nakładają szereg ograniczeń. Przede wszystkim detektywi nie mogą swobodnie używać broni palnej – owszem, mają prawo ją posiadać na podstawie zdobytego zezwolenia, ale wolno im ją zastosować w zasadzie tylko w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Ponadto mają ustawowy zakaz wykorzystywania środków technicznych oraz metod operacyjnych, które są zastrzeżone dla Policji i służb specjalnych. Do takich niedozwolonych środków należy właśnie lokalizator GPS, a do zakazanych metod np. wejście na teren prywatny bez zgody jego właściciela, czy podkładanie ukrytych kamer bez wiedzy osoby obserwowanej. Takie ograniczenia powodują, że biura detektywistyczne mogą zajmować się wyłącznie wybranymi sprawami. Należą do nich m.in.:
- poszukiwanie majątku – np. dłużnika lub osoby uchylającej się od płacenia alimentów,
- wywiad gospodarczy – np. sprawdzanie wiarygodności kontrahenta,
- odnajdywanie spadkobierców,
- wykrywanie podsłuchów,
- zbieranie dowodów na
- zdradę małżeńską,
- poszukiwanie zaginionych osób.
Powyższe czynności rzadko ukazywane są w filmach, ponieważ są mało widowiskowe. Tym jednak tak naprawdę zajmują się profesjonalni detektywi.
Co może Ci zaoferować profesjonalny detektyw?
Należy podkreślić, że każdy prywatny detektyw określa indywidualnie zakres swoich usług. Z tego względu niektórzy specjalizują się wyłącznie w sprawach rozwodowych, a inni świadczą pomoc głównie klientom biznesowym. Są też biura detektywistyczne, które oferują specjalistyczne usługi np. z zakresu badań kryminalistycznych (grafologicznych, DNA, czy fizykochemicznych służących do wykrywania substancji psychoaktywnych).
Jeśli więc potrzebny Ci dobry i tani detektyw w Warszawie, w pierwszej kolejności sprawdź, co oferują poszczególne agencje, ponieważ tylko niektóre będą w stanie zająć się Twoją sprawą. Miej także świadomość, że żadne legalnie działające biuro nie zaoferuje Ci usług wykraczających poza te, które może wykonać w granicach obowiązującego prawa.
Zawód detektywa – mało filmowy, ale pożyteczny
W rzeczywistości praca detektywa nie jest tak pełna przygód, jak bohaterów filmowych. Wręcz przeciwnie – bywa żmudna i monotonna. Często polega na wielogodzinnym przeszukiwaniu różnych rejestrów i archiwów albo na obserwacji wymagającej siedzenia w jednym miejscu nawet przez kilka dni. Takie czynności rzadko ukazywane są w filmach. Pracownicy biur detektywistycznych tak naprawdę jednak nie narzekają, ponieważ wbrew pozorom ich praca jest pod wieloma względami ciekawa i przede wszystkim pożyteczna. Świadczy o tym rosnąca liczba osób, które korzystają z ich usług. Sprawdź!