Agencja detektywistyczna W JAKI SPOSÓB SPRAWDZIĆ LEGALNOŚĆ DZIAŁANIA BIURA DETEKTYWISTYCZNEGO?

W jaki sposób sprawdzić legalność działania biura detektywistycznego?

Zapotrzebowanie na usługi detektywa rośnie z roku na rok. Dlatego coraz częściej zdarzają się przypadki, że biura detektywistyczne otwierają osoby szukające łatwego zarobku, które nie mają ani licencji do wykonywania zawodu, ani tym bardziej odpowiednich umiejętności. Jeśli nie chcesz paść ofiarą takiego oszusta, dowiedz się, jak sprawdzić, czy detektyw działa legalnie i ma do tego stosowne uprawnienia.

Co uprawnia detektywa do wykonywania zawodu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami agencja detektywistyczna musi być zarejestrowana jako firma, a także uzyskać wpis do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność regulowaną w zakresie usług detektywistycznych. Jego otrzymanie jest natomiast możliwe pod warunkiem, jeśli co najmniej jedna osoba upoważniona do reprezentowania firmy posiada licencję detektywa.

Podstawą jest licencja!

Każdy detektyw, który chce świadczyć usługi detektywistyczne, powinien mieć licencję. Jest ona wydawana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji. Aby ją zdobyć, należy spełnić dość wyśrubowane warunki m.in. mieć co najmniej 21 lat i średnie wykształcenie, być osobą niekaraną, przejść pozytywnie testy psychologiczne, a także udokumentować odbycie odpowiedniego szkolenia.

Jeśli chcesz zweryfikować, czy prywatny detektyw ma uprawnienia do wykonywania zawodu, poproś go o okazanie licencji. Odmowa może świadczyć o tym, że dana osoba nie tylko działa nielegalnie, ale też nie ma wymaganych predyspozycji do świadczenia usług i odpowiedniego doświadczenia.

Wpis do rejestru agencji detektywistycznych

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, biura detektywistyczne muszą być wpisane do rejestru takich przedsiębiorstw prowadzonego przez MSWiA. Znajdziesz go na stronie internetowej ministerstwa. Jest tam darmowa wyszukiwarka, z której pomocą szybko potwierdzisz, czy wybrana przez Ciebie agencja widnieje w bazie. Większość rzetelnych i legalnie działających biur umieszcza również na swojej witrynie internetowej numer wpisu – rozpoznasz go po skrócie RD.

Nieobecność firmy na liście MSWiA powinna być sygnałem alarmowym, że masz do czynienia z podmiotem, który działa poza prawem. Skorzystanie z jego usług jest bardzo ryzykowne i może narazić Cię nawet na poważne kłopoty. W najlepszym przypadku stracisz pieniądze, ale możesz także być potem wzywany na Policję do składania zeznań w charakterze świadka, jeśli rzekomy detektyw dopuści się czynów zabronionych podczas świadczenia usługi.

Legalnie działająca agencja detektywistyczna – co jeszcze ją wyróżnia?

Każdy dobry detektyw posiada licencję i zazwyczaj albo prowadzi własną agencję, albo jest zatrudniony w legalnie działającym biurze detektywistycznym. To jednak nie wszystko, ponieważ takie osoby nie mają problemu, by pochwalić się swoimi uprawnieniami zdobytymi np. podczas różnych kursów. Warto więc wybrać usługi firmy, która umieszcza na swojej stronie certyfikaty i zaświadczenia ukończenia szkoleń przez swoich pracowników.

Kolejnym sposobem na przekonanie się o tym, że prywatny detektyw jest godny zaufania, jest sprawdzenie, czy widnieje on na liście członków Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Detektywów. Znajdują się na niej osoby mające stosowne uprawnienia, ale także wyróżniające się wieloletnim doświadczeniem i renomą.

Na koniec warto wyjaśnić, czy o jakości usług mogą świadczyć ich wysokie ceny. Rzeczywiście, rzetelna realizacja zleceń wymaga zastosowania drogiego sprzętu i poświęcenia dużej ilości czasu, co przekłada się na koszty, a więc i na cennik usług. Nie jest to jednak regułą, dlatego dobry może być także tani detektyw. W Warszawie bez trudu znajdziesz osoby, które udzielą Ci pomocy w rozsądnej cenie.

Pamiętaj – dobry detektyw działa legalnie!

Jeśli potrzebujesz fachowej pomocy, skorzystaj z usług legalnie działającej agencji detektywistycznej, która świadczy je zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tylko wtedy możesz liczyć na to, że Twoje zlecenie zostanie zrealizowane w sposób rzetelny. Jest to szczególnie ważne, gdy efekty pracy detektywa mają być wykorzystane w postępowaniu sądowym. Wyłącznie osoby z odpowiednimi uprawnieniami wiedzą bowiem, jak zebrać dowody, by były one uznane przez sąd.

KOB GROUP Kompleksowa ochrona biznesu, detektywi

Agencja detektywistyczna KOB GROUP
ul. Trakt Lubelski 225 D
04-667 Warszawa
+48 730 730 033
biuro@kobgroup.pl
24h / 7dni